Polski Angielski     Mapa strony

Bieżące informacje
o
Grupie Cezal

 

Jak zapewnić pacjentce komfort w trakcie wizyty u ginekologa


Dla kobiet wizyta u ginekologa wiąże się często z wieloma pytaniami oraz stresem. Lęk może budzić zarówno samo badanie, jak i osoba lekarza oraz pytania, być może intymne, które będzie on zadawał. Szczególnie jeśli w trakcie pierwszej wizyty w kobiecie zostanie wzbudzony uraz, trudno go będzie potem zniwelować. Dlatego warto minimalizować dyskomfort pacjentki dbając nie tylko o odpowiedni poziom fachowości, ale również o dobrą atmosferę w gabinecie.


Pierwsza wizyta u ginekologa–przebieg i zachowanie lekarza          

 

Na pierwszą wizytę kobieta może przyjść z osobą jej bliską – może być to zarówno siostra, mama, jak i koleżanka. Warto również, o ile pozwala na to sytuacja, zapewnić pacjentce możliwość obecności np. położnej.

 

W trakcie wizyty ginekolog powinien starać się być przyjazny, delikatny oraz wyrozumiały. Nie powinien jednak popadać w skrajności – zwracanie się do kobiety w sposób pieszczotliwy jak np. „kotku” lub „słoneczko” może być odebrane bardzo negatywnie.

 

Ważnym jest również, aby lekarz dokładnie wyjaśnił pacjentce przebieg całej wizyty oraz określił jej cele już na samym początku. Dodatkowo, warto przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności wytłumaczyć ją tak, aby kobieta cały czas wiedziała „co się dzieje” i nie była niczym zaskakiwana.

Język, którym powinien mówić ginekolog powinien być maksymalnie zrozumiały – należy unikać skomplikowanego, medycznego słownictwa. Dobrze jednak nie używać kolokwializmów, ponieważ może to w oczach pacjentki podważyć wiarygodność lekarza.

 

Przygotowanie gabinetu

 

Równie ważnym dla komfortu pacjentki są warunki panujące w gabinecie. Istotnym jest, aby zapewniał on intymność od najbardziej podstawowych kwestii. Pierwszą z nich musi być zapewnienie, że w trakcie wizyty do pomieszczenia nie będą, bez wyraźnego pozwolenia lekarza, wchodziły osoby niepożądane.

 

Oprócz tego warto zadbać o rozwiązania, które nie narażą na szwank budżetu gabinetu, ale w dużym stopniu mogą pomóc w minimalizacji stresu kobiety. Jednym z nich jest zaaranżowanie niewielkiej przebieralni, odgrodzonej np. zasłoną lub parawanem albo ścianką, w której pacjentka będzie mogła w spokoju przygotować się do wizyty. W jej wnętrzu dobrze jest umieścić papierowe stringi, które nie przeszkadzają w badaniu, a mogą znacząco zwiększyć komfort kobiety.

 

Dodatkowo, trzeba również pamiętać o odpowiednim wygłuszeniu gabinetu, tak aby osoby postronne, znajdujące się na zewnątrz, nie słyszały tego, co dzieje się w środku. Dotyczy to szczególnie intymnych kwestii poruszanych w trakcie wywiadu.

Należy pamiętać, że np. uchylone w gabinecie okno, również może spowodować, że prywatne sprawy pacjentki mogą dotrzeć do osób niepożądanych.

 

 

http://sklep.cezal.com.pl/akcesoria-kosmetyczne/1065-jednorazowe-stringi-damskie-wykonane-z-wlokniny-pp.html

 Jednorazowe stringi damskie doskonałe do wykorzystania w gabinecie ginekologicznym

 

Źródła:

 

  1. https://kobiecosc.info/polka-w-gabinecie-ginekologicznym/
  2. https://mamaginekolog.pl/jak-przygotowac-sie-do-wizyty-u-ginekologa-i-w-jakim-dniu-cyklu-sie-wybrac/
  3. J. Gruszka, M.Wrześniewska, O. Adamczyk-Gruszka „Wizyta u ginekologa – aspekt psychologiczny, diagnostyczny i leczniczy” [w:] MedycynaOgólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 2, 126–130
  4. http://www.medonet.pl/badania,badanie-ginekologiczne,artykul,1584979.html
  5. http://www.biomedical.pl/kobieta/pierwsza-wizyta-u-ginekologa-czyli-jak-przygotowac-do-tego-nastolatk-4851.html