Polski Angielski     Mapa strony

Bieżące informacje
o
Grupie Cezal

 

Dobowa zbiórka moczu – jak ją przeprowadzić?


Najczęściej badanie moczu przeprowadzane jest z jednorazowej zbiórki porannej. Sposób postępowania w takim przypadku jest nam zazwyczaj znany i nie budzi wątpliwości. Czasami jednak okazuje się, że lekarz poleca wykonać tzw. dobową zbiórkę moczu, której badanie pozwala na dużo szerszą diagnostykę.


Po co wykonuje się dobową zbiórkę moczu                    

 

Badanie to pozwala określić przede wszystkim tzw. bilans płynów w organizmie, czyli odpowiedzieć na pytanie ile płynów wydalamy w porównaniu z tym, ile ich przyjmujemy. Dodatkowo, na jego podstawie sprawdza się zawartość wielu składników w moczu – począwszy od podstawowych, takich jak białko oraz leukocyty, a kończąc np. na różnorodnych hormonach (np. kortyzol) czy mikroskładnikach.

 

Takie dane są szczególnie cenne w diagnostyce oraz monitoringu chorób układu moczowego (np. nerek), jak również cukrzycy, nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy, osteoporozy oraz wielu innych schorzeń.

 

Jak przygotować się do badania?

 

Aby wyniki badania były wiarygodne, zbiórka musi być przeprowadzona z zachowaniem określonych zasad. W okresie kilku dni przed nią nie powinniśmy zmieniać trybu życia, aktywności fizycznej oraz diety.

W przypadku kobiet, zbiórki nie można przeprowadzać na 1-2 doby przed, w trakcie, oraz bezpośrednio po menstruacji, jak również w momencie owulacji.

 

Ważnym aspektem przygotowania do badania jest zaopatrzenie się w odpowiedni pojemnik. Zaleca się, aby było to plastikowe lub szklane, szczelne naczynie o pojemności 2-3 litrów. Warto zakupić je w specjalistycznym sklepie medycznym, bo zapewni to odpowiednią jakość oraz funkcjonalność pojemnika.

 

Przed badaniem powinniśmy również otrzymać od naszego lekarza wytyczne odnośnie do użycia środka do stabilizacji moczu. W niektórych przypadkach jego zastosowanie będzie konieczne, jednak nie jest to regułą. Dokładniejsze informacje na ten temat uzyskamy w laboratorium oraz właśnie u lekarza zlecającego badanie.

 

Jak wygląda badanie?

 

Zbiórkę rozpoczynamy rano, pamiętając, aby wcześniej mieć przygotowane odpowiednie naczynie.

 

 1. Pierwszy mocz poranny oddajemy do toalety. Każdy kolejny gromadzimy w pojemniku. W momencie oddania pierwszej porcji moczu w ramach zbiórki, notujemy aktualną godzinę.

Jeśli mamy zastosować środek do stabilizacji moczu, dodajemy go właśnie teraz.

 1. Ostatni mocz zbiórki to ten, który oddamy rano dnia następnego, czyli po 24h godzinach od rozpoczęcia całego procesu.
 2. Musimy pamiętać, aby obligatoryjnie cały oddawany mocz znalazł się w pojemniku przeznaczonym do badania. W innym przypadku wynik może być zakłamany.
 3. Mocz, w trakcie zbiórki, przechowujemy w chłodnym i zacienionym miejscu.
 4. Po zakończeniu procesu mierzymy objętość płynu w pojemniku i zapisujemy. Dodajemy również informację o aktualnej godzinie.
 5. Całość mieszamy, a następnie odmierzamy z niego maksymalnie 100 ml. Pamiętajmy więc, że oprócz dużego pojemnika na dobową zbiórkę, przyda nam się w tym momencie również mniejsze naczynie.
 6. Mocz do badania, wraz z informacjami o jego objętości, godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki, a także niezbędnymi danymi personalnymi (imię, nazwisko, PESEL), oddajemy niezwłocznie do laboratorium.

 

http://sklep.cezal.com.pl/sprzet-medyczny-dla-pacjenta/1087-pojemniki-do-dobowej-zbiorki-moczu-firmy-sarstedt.html?search_query=dobowej&results=1

 

Pojemnik do dobowej zbiórki moczu

 

http://sklep.cezal.com.pl/pojemniki-na-mocz/975-pojemniki-na-mocz.html?search_query=pojemnik&results=28

Pojemnik na mocz, do którego można przelać próbkę z dobowej zbiórki, którą następnie oddajemy do laboratorium

 

 

 

Źródła:

 

 1. http://diagnostyka.4wsk.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=17
 2. http://www.multi-lab.pl/node/45
 3. http://www.szpital-raciborz.org/index.php?id=169
 4. https://www.alablaboratoria.pl/921-jak-przygotowac-sie-do-dobowej-zbiorki-moczu%3F